Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Żory - Święto Ogniowe - 300 lat tradycji

 
Pożar z 11 maja 1702 roku nie był ani pierwszym, ani ostatnim w dziejach Żor. Nie był też pożarem największym. Jednak to właśnie on stał sie przyczyną powstania jedynego w swym rodzaju święta. Co roku, 11 maja w naszym mieście ma miejsce niezwykłe, unikatowe w skali świata Święto Ogniowe. Od wielu pokoleń żorzanie jednoczą się i tłumnie gromadzą, by kultywować tę piękną, wielowiekową tradycję - uczestniczyć w uroczystej mszy i ogniowej procesji uliczkami miasta. W obchodach uczestniczy zawsze wielu mieszkańców naszego miasta, a także goście i turyści z okolic. Zapraszamy! zory.pl/zorskie-swieto-ogniowe,m,mg,1,171.html

 


miastoZory
 
Data pliku video: 2012-03-22, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Żory – miasto na prawach powiatu położone w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 64,64 km². Jedno z miast Rybnickiego Okręgu Węglowego. 

    Do żorskich zabytków zaliczają się między innymi: Budynek Szkoły Muzycznej, gotycki kościół parafialny pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba z XV wieku, Figura św. Jana Nepomucena na Rynku, plebania z XIX wieku, domy z XIX wieku (ul. Bramkowa 1, Dolne Przedmieście 5, ul. Dworcowa 1, ul. Wodzisławskiej 111) czy kapliczka przy ul. Rybnickiej z XIX wieku w dzielnicy Rowień.

    Przez Żory przebiega autostrada A1 oraz DK 81.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola