Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pilnuj swojego dowodu

Data publikacji: 2014-02-11, Data modyfikacji: 2014-02-11
A A AWydrukDrukuj  
 

Szanowni Mieszkańcy,

 

W związku z pojawiającymi się sygnałami świadczącymi o niedostatecznej wiedzy obywateli w zakresie konieczności ochrony danych osobowych oraz dokumentów tożsamości uprzejmie informuję, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nikt nie może zatrzymać dowodu osobistego chyba, że możliwość taka wynika wprost z wyraźnego uregulowania zawartego w przepisach prawa. Powyższe oznacza, że wszelkiego rodzaju instytucje nie mają podstawy prawnej, aby żądać od swoich klientów pozostawienia dowodu osobistego np. pod zastaw. Działanie takie nie znajduje umocowania w obowiązujących przepisach prawa oraz wiąże się z dużym niebezpieczeństwem wykorzystania danych zawartych w dowodzie osobistym (lub innym dokumencie tożsamości) klienta przez nieuczciwe podmioty do popełnienia przestępstwa na szkodę osoby, której dane dotyczą.

 

Utratę dowodu osobistego należy niezwłocznie zgłosić w dowolnym organie gminy, a w przypadku utraty dowodu osobistego za granicami kraju, w urzędzie konsularnym. Dokument taki zostanie natychmiast unieważniony w systemie informatycznym, co daje gwarancje bezpieczeństwa posiadaczowi dokumentu, że nie zostanie obciążony negatywnymi skutkami w przypadku nielegalnego posłużenia się dokumentem przez nieuczciwego znalazcę. Dla zwiększenia bezpieczeństwa osoby, która utraciła dowód osobisty, fakt ten należy zgłosić do banku. Powyższe zostanie odnotowane w systemie informatycznym, do którego mają dostęp wszystkie banki, co skutkować będzie uniemożliwieniem zaciągania zobowiązania przez przestępcę z wykorzystaniem danych osobowych poszkodowanej osoby.

 

Waldemar Socha

Prezydent Miasta Żory

 

 

 

UM Żory, Źródło artykułu: www.zory.pl, Autor zdjęć: UM Żory
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Żory – miasto na prawach powiatu położone w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 64,64 km². Jedno z miast Rybnickiego Okręgu Węglowego. 

  Do żorskich zabytków zaliczają się między innymi: Budynek Szkoły Muzycznej, gotycki kościół parafialny pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba z XV wieku, Figura św. Jana Nepomucena na Rynku, plebania z XIX wieku, domy z XIX wieku (ul. Bramkowa 1, Dolne Przedmieście 5, ul. Dworcowa 1, ul. Wodzisławskiej 111) czy kapliczka przy ul. Rybnickiej z XIX wieku w dzielnicy Rowień.

  Przez Żory przebiega autostrada A1 oraz DK 81.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola