Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zobacz nową książkę o historii Żor

Data publikacji: 2014-02-17, Data modyfikacji: 2014-02-17
A A AWydrukDrukuj  
 

Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na mieszkańców miasta na promocję książki pt. „Żory w dobie panowania Hohenzollerów 1742-1918/1919”  autorstwa Ryszarda Kaczmarka i Jakuba Grudzińskiego". 


Książka ta jest trzecią pozycją historyczną cyklu wydawniczego, opisującego w sposób szczegółowy dzieje naszego miasta w poszczególnych epokach historycznych. Cykl pod nazwą „Pamiętam Żory” zapoczątkowany został przez Towarzystwo Miłośników Miasta Żory opracowaniem okresu od początków osadnictwa, aż do początku rządów czeskich, autorstwa Idziego Panica.

 

W drugim tomie, napisanym przez tego samego autowa opisano czasy wczesnonowożytne,0 do końca panowania Habsburgów na Śląsku.

 

Nowa publikacja jest kontynuacją cyklu TMMŻ, ale wydawana jest po raz pierwszy w ramach muzealnej serii „Ludzie i Kultury”.

 

Mamy nadzieję, że tak, jak poprzednie wydawnictwa, oddana do rąk Czytelników książka spotka się z zainteresowaniem i będzie sporą niespodzianką nawet dla osób obeznanych z historią miasta i regionu. Autorzy wydobyli bowiem z zakamarków różnych archiwów mało znane i dotychczas nigdzie niecytowane materiały źródłowe, które uzupełnione zostały bogatą i ciekawą ikonografią. Uzyskano w ten sposób rzetelny materiał historyczny, który będzie pasjonującą lekturą nie tylko dla mieszkańców naszego miasta.

 

Promocja książki odbędzie się już w najbliższy czwartek, 20 lutego br., o godz. 16:00 w sali ślubów Urzędy Stanu Cywilnego – Urząd Miasta Żory, Rynek 9.

 

Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

UM Żory, Źródło artykułu: www.zory.pl, Autor zdjęć: UM Żory
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Żory – miasto na prawach powiatu położone w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 64,64 km². Jedno z miast Rybnickiego Okręgu Węglowego. 

  Do żorskich zabytków zaliczają się między innymi: Budynek Szkoły Muzycznej, gotycki kościół parafialny pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba z XV wieku, Figura św. Jana Nepomucena na Rynku, plebania z XIX wieku, domy z XIX wieku (ul. Bramkowa 1, Dolne Przedmieście 5, ul. Dworcowa 1, ul. Wodzisławskiej 111) czy kapliczka przy ul. Rybnickiej z XIX wieku w dzielnicy Rowień.

  Przez Żory przebiega autostrada A1 oraz DK 81.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola