Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kreatywna Siódemka

Data publikacji: 2014-03-18, Data modyfikacji: 2014-03-18
A A AWydrukDrukuj  
 

Drużyna „Rycerze umysłów” ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Żorach zajęła I miejsce na IX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination (DI) - Oczyma Wyobraźni w Wyzwaniu „Ekstremalne przeżycie”. Trenerem Roku DI w opinii ekspertów programu została nauczycielka SP 7 Dagmara Wańczura. Olimpiada  miała miejsce w Józefowie koło Warszawy w dniach 15-16 marca 2014 r.

Destination Imagination  jest największym na świecie programem dla dzieci i młodzieży zorientowanym na kreatywne rozwiązywanie problemów. Działa w 42 krajach na sześciu kontynentach. Daje możliwość odkrywania i wydobywania niezmierzonych potencjałów dziecięcej wyobraźni. DI uczy przede wszystkim kreatywnego rozwiązywania problemów i tworzenia innowacji, pracy zespołowej podczas rozwiązywania wyzwań, zarządzania czasem, zasobami ludzkimi, materiałami, pieniędzmi i pomysłami. Uczy także umiejętności skutecznej komunikacji i prezentacji.

W skład zwycięskiej drużyny wchodzili uczniowie klas II-IV w wieku od 7 do 11 lat: Oliwia Cimała, Maksymilian Galwas, Krzysztof Juszczak, Agata Magiera, Emilia Myśliwiec i Miłosz Wańczura. Trenerem drużyny była psycholog: Kamila Woźnica.

W trakcie Olimpiady drużyna musiała stawić czoła tzw. „Wyzwaniu na Już” oraz zaprezentować ekspertom i zebranej widowni swój pomysł na rozwiązanie „Wyzwania Drużynowego”.

Drużyna wybrała sobie wyzwanie naukowe i musiała:

- zdobyć wiedzę o środowisku ekstremalnym istniejącym w naszym wszechświecie

- zaprezentować historię o postaciach, które próbują się przystosować do panujących warunków, aby przetrwać w środowisku ekstremalnym

- zaprojektować i stworzyć Sprzęt Ekstremalny, który został zaprezentowany za pomocą technicznych metod

- zaprojektować i stworzyć Model przedstawiający Środowisko Ekstremalne

- stworzyć i zaprezentować dwa Atrybuty Drużyny, które ukazują mocne strony, talenty, zainteresowania i umiejętności drużyny.

 

Podczas cotygodniowych spotkań (od października do marca) drużyna pod okiem trenera pracowała nad rozwiązaniem swojego wyzwania. Naczelną zasadą i ideą programu jest samodzielne wykonanie wszystkich rzeczy przez członków drużyny. Każdy pomysł i rozwiązanie musi być ich autorstwa.

 

Drużyna Rycerzy Umysłów jako środowisko ekstremalne wybrała sobie wnętrze ekspresu ciśnieniowego do kawy. Głównym bohaterem historii był szalony naukowiec Edek cały z kredek, który wpadł do ekspresu. W ekspresie spotkał ziarenka kawy wraz ze swoją Królową, która próbowała zwabić go do młynka. Na szczęcie udało mu się zbudować teleportator i wydostać na zewnątrz.

Członkowie drużyny samodzielnie wymyślili takie oryginalne środowisko ekstremalne, bohaterów i ich historię, a także stworzyli model ekspresu ciśnieniowego do kawy, sprzęt ekstremalny - teleportator, scenografię i kostiumy.

 

W czasie tegorocznej Olimpiady w Wyzwaniu B „Ekstremalne przeżycie” w I poziomie wiekowym (7-11 lat) rywalizowało ze sobą 10 drużyn (w tym 2  z Niemiec i 1 z Chin).

 

Zwycięska drużyna SP 7 ma możliwość wyjazdu do USA na Finał Światowy Programu Destination Imagination, który odbędzie w dniach 21-25.05.2014 r. w Knoxville.

 

Pani Dagmara Wańczura, okrzyknięta Trenerem Roku DI w Polsce, pracowała z grupą „Skrzydlate Pingwiny” złożoną z uczniów klasy V SP 7 . Drużyna działała w ramach „Sztuki komiksu”, a w jej skład wchodzili: Agata Bartoń, Błażej Konsek, Mateusz Marciniec, Dominik Pikos, Monika Pustelny i Maksymilian Ziebura. Przez kilka miesięcy podróżowali w świat własnych pomysłów, by nauczyć się patrzyć tam, gdzie inni nie patrzą oraz by zobaczyć to, czego inni zobaczyć nie potrafią. Oto właśnie chodzi w kreatywności.

 

Więcej o programie i olimpiadzie na stronie: www.kreatywnosc.pl oraz na stronie szkoły www.zsp7zory.eu

 

 

 

 

UM Żory, Źródło artykułu: www.zory.pl, Autor zdjęć: UM Żory
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Żory – miasto na prawach powiatu położone w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 64,64 km². Jedno z miast Rybnickiego Okręgu Węglowego. 

  Do żorskich zabytków zaliczają się między innymi: Budynek Szkoły Muzycznej, gotycki kościół parafialny pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba z XV wieku, Figura św. Jana Nepomucena na Rynku, plebania z XIX wieku, domy z XIX wieku (ul. Bramkowa 1, Dolne Przedmieście 5, ul. Dworcowa 1, ul. Wodzisławskiej 111) czy kapliczka przy ul. Rybnickiej z XIX wieku w dzielnicy Rowień.

  Przez Żory przebiega autostrada A1 oraz DK 81.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola