Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

EXPRESS(OWA) POMOC W ŻORACH

Data publikacji: 2017-08-21, Data modyfikacji: 2017-08-21
A A AWydrukDrukuj  
 

Kierujący pojazdami i inni uczestnicy ruchu drogowego mają obowiązek udzielenia pomocy ofiarom wypadku. Jest to obowiązek nie tylko moralny, lecz także ustawowy. Kierowca, który uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela pomocy ofierze, podlega karze aresztu lub grzywny. Ponadto kodeks karny dla każdego, kto nie pomoże osobie znajdującej się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, przewiduje karę do 3 lat więzienia. Najważniejsze jest jednak nie to, że za nieudzielenie pomocy grożą liczne kary, lecz fakt, że udzielenie pierwszej pomocy zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanych.

Choć coraz więcej osób niesie pomoc poszkodowanym w wypadkach drogowych, to odsetek tych, którzy nie podejmują żadnych działań jest nadal niepokojący. Osoby te często nie potrafią udzielić pierwszej pomocy, bądź, jak tłumaczą, obawiają się podjąć jakiekolwiek czynności ratujące życie.

Projekt Radia Express pt. "Express(owa) pomoc" ma na celu to zmienić. Redaktorzy stacji odwiedzają wybrane miasta i zachęcają mieszkańców do udziału w otwartych warsztatach. Wtórują im policjanci oraz ratownicy medyczni z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. W Żorach odbyła się trzecia odsłona akcji.

Mundurowi z ratownikami medycznymi udzielali instruktażu dotyczącego zachowania na miejscu wypadku, podkreślając, że niosący pomoc muszą zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Uczyli, jak powiadamiać służby ratownicze, jak sprawdzać reakcje poszkodowanego i jak przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wskazywali także na konieczność zabezpieczenia miejsca zdarzenia i instruowali w temacie zachowania się do czasu przybycia odpowiednich służb.

Każdy z uczestników akcji nie tylko miał możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące go pytania o pierwszą pomoc, lecz także praktycznego jej przećwiczenia na manekinie szkoleniowym. Zainteresowani mogli spróbować wykonywania zadań zręcznościowych w alkogoglach imitujących stan po spożyciu alkoholu oraz wysłuchać porad na temat zagrożeń w ruchu drogowym.

Akcję na żorskim rynku wsparli żorscy profilaktycy, dzielnicowi oraz policjanci z miejscowej drogówki.

 

KWP w Katowicach / mk, Źródło artykułu: policja.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Żory – miasto na prawach powiatu położone w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 64,64 km². Jedno z miast Rybnickiego Okręgu Węglowego. 

  Do żorskich zabytków zaliczają się między innymi: Budynek Szkoły Muzycznej, gotycki kościół parafialny pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba z XV wieku, Figura św. Jana Nepomucena na Rynku, plebania z XIX wieku, domy z XIX wieku (ul. Bramkowa 1, Dolne Przedmieście 5, ul. Dworcowa 1, ul. Wodzisławskiej 111) czy kapliczka przy ul. Rybnickiej z XIX wieku w dzielnicy Rowień.

  Przez Żory przebiega autostrada A1 oraz DK 81.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola