Belka
Czwartek, 15 Listopada 2018   imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

5,5 miliona złotych na budowę ośrodka dla niepełnosprawnych!

Data publikacji: 2014-01-21, Data modyfikacji: 2014-01-21
A A AWydrukDrukuj  
 

Osoby niepełnosprawne z Żor i ich opiekunowie mają powody do zadowolenia. Dzięki staraniom członków Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, władz miasta i senatora Adama Zdziebło powstanie nowa siedziba Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. Znajdzie się w nim także miejsce dla Ośrodka Wczesnej Interwencji. Ośrodek stanie niedaleko obecnej siedziby, przy ulicy Piastów Górnośląskich

 

Wkrótce ruszy jednak ta jakże ważna dla miasta inwestycja. Projekt otrzymał bowiem dotację w wysokości 5,5 mln złotych z rezerwy budżetowej rządu. Brakującą kwotę wyłoży miasto oraz Koło PSOUU w Żorach.  - To jest Wasz sukces. Proces otrzymania tych pieniędzy był bardzo długi, podzielony na wiele etapów. Swoje zgody musiała na to wydać Rada Miasta Żory. Potrzebne były także decyzje prezydenta W. Sochy i jego zastępcy - W. Kałuży, następnie sprawę skierowano do Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Ostatnią pieczątkę i podpis złożył minister finansów – tłumaczył podczas konferencji prasowej wiceminister Adam Zdziebło.

 

Adam Zdziebło podkreślił również rolę samego Stowarzyszenia, które funkcjonuje w Żorach od wielu lat i  osiągnęło w tym czasie wiele sukcesów. Co niezwykle ważne dysponuje własnymi środkami finansowymi. Do tej pory PSOUU udało się zebrać na budowę nowego ośrodka już 1 milion złotych.

 

Do nowego budynku obok Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego przeniesiony zostanie też Ośrodek Wczesnej Interwencji i świetlica rewalidacyjno-rehabilitacyjna. Wszystkie placówki do tej pory mieściły się w budynkach przy ulicy Piastów Górnośląskich na osiedlu Księcia Władysława.

 

Całość inwestycji, która ma być gotowa w 2015 roku. Po zakończeniu budowy, obiekt zostanie przekazany do użytkowania przez PSOUU, choć będzie stanowić własność miasta.

 

- Budynek rozwiąże nie tylko nasze problemy - problemy Ośrodka, który liczy obecnie 46 wychowanków z Żor, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, a nawet okolic Cieszyna. Ten budynek da nam także możliwość dalszego rozwoju - zabezpieczenia osób niepełnosprawnych intelektualnie po zakończeniu edukacji czy terapii - mówi Tomasz Tomiak, kierownik OREW-u.

 

W starym budynku, w którym obecnie mieści się OREW i OWI, po stosownym remoncie powstanie mieszkalnictwo chronione, hostel oraz dom pomocy osobom niepełnosprawnym intelektualnie pozostającym bez opieki rodziców. Będzie to pierwsze w regionie rozwiązanie systemowe dla osób z tego rodzaju potrzebami. Powstanie nowoczesna infrastruktura z której korzystać będą dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną nie tylko mieszkająca w Żorach, ale również w innych gminach.

 

 

 

 

UM Żory, Źródło artykułu: www.zory.pl, Autor zdjęć: UM Żory
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Żory – miasto na prawach powiatu położone w województwie śląskim, zajmujące powierzchnię 64,64 km². Jedno z miast Rybnickiego Okręgu Węglowego. 

  Do żorskich zabytków zaliczają się między innymi: Budynek Szkoły Muzycznej, gotycki kościół parafialny pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba z XV wieku, Figura św. Jana Nepomucena na Rynku, plebania z XIX wieku, domy z XIX wieku (ul. Bramkowa 1, Dolne Przedmieście 5, ul. Dworcowa 1, ul. Wodzisławskiej 111) czy kapliczka przy ul. Rybnickiej z XIX wieku w dzielnicy Rowień.

  Przez Żory przebiega autostrada A1 oraz DK 81.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola